Kategorie materiałów Ekonomia

Przedmiot: Rosja a integracja w Europie Wróć do kategorii

Wymiana handlowa między Rosją a WNP

plik Pobierz Wymiana handlowa miedzy Rosja a WNP.txt

Wymiana handlowa między Rosją  a WNP.
Stosunki ekonomiczne Rosji z krajami WNP ukształtowały się pod wpływem rozpadu ZSRR oraz przechodzenia z gospodarki centralnie planowanej do rynkowej. Rozczłonkowane i okaleczone kraje WNP przeżyły przez katastrofę społeczno ekonomiczną. W Rosji i państwach poradzieckich miała miejsce przyspieszona prywatyzacja, liberalizacja i deregulacja życia gospodarczego. Stosunki eksportowo-importowe  Rosji z krajami WNP to głównie wymiana między republikami byłego Zw. Radzieckiego, która przekształciła się w wymianę z suwerennymi państwami wchodzącymi w skład WNP.
W drugiej połowie lat 90. stosunki handlowe między Rosją a WNP zaczęły kształtować się na odnowionych ale wciąż zmieniających się zasadach. Kształtowały się bowiem wciąż podstawy ustrojowe, instytucjonalne i prawne. Dekret Fed. R. o liberalizacji jej handlu  zagranicznego obowiązujący od 1991r. udzielał zezwolenia wszystkim przedsiębiorstwom na prowadzenie swobodnej wymiany handlowej z zagranicą. W 1992r. ustawa Fed. R. dot. regulacji prawnych strefy walutowej zezwoliła również na napływ do R. kapitału zagranicznego w formie inwestycji bezpośrednich i portfelowych. Już prowizoryczne podstawy prawne pozwoliły bankom komercyjnym  na prowadzenie operacji walutowych. W 1995r. ukazała się gruntownie opracowana ustawa ‘O państwowym regulowaniu zewnętrznej wymiany handlowej’. Ustawa ta tworzyła formalne podstawy w  ramach, której handlowa wymiana odbywać się miała swobodnie i rzetelnie. Niestety do wzajemnej wymiany, a przede wszystkim aktywnej wymiany handlowej krajów WNP brakowało podstaw materialnych. Zarówno eksport rosyjski jak i import WNP spadały, na co dodatkowo miał wpływ kryzys walutowy w 1998r. Drgnęło dopiero po 2000r. w eksporcie i trzy lata później w imporcie. W rosyjskim eksporcie największy wpływ na pozycję krajów WNP miały: Ukraina, Białoruś i Kazachstan. Spośród wszystkich krajów WNP Białoruś wyróżniała się najbardziej, a jej udział w rosyjskim imporcie niemal się podwoił. Na początku nowego stulecia nastąpił zwrot – zdecydowane przejście od regresu do dynamicznego rozwoju wymiany handlowej Rosji z krajami WNP. Najwyższe pozycje (po 95r.) w rosyjskim eksporcie do WNP zajmowały produkty mineralne (ropa naftowa, jej produkty, węgiel kamienny i koks), a to świadczy o największym uzależnieniu krajów WNP od Rosji w dostawach surowców energetycznych. Drugą pozycję zajęły maszyny, urządzenia i środki transportu, trzecią metale (surowe żelazo, żelazostopy, stal, miedź, nikiel, aluminium). Czwarta pozycja to chemikalia, co jest dowodem na wymianę dot. gł. sfery produkcyjnej.
Rosja eksportowała również mięso, ryby, tłuszcze, nabiał, warzywa, owoce, alkohole i inne.
Oczywiście Rosja również importowała, jednak najczęściej eksport przeważał nad importem.

Wkuwanko.pl jako podmiot świadczący usługę hostingu materiałów edukacyjnych nie ponosi odpowiedzialności za ich zawartość.

Aby zgłosić naruszenie prawa autorskiego napisz do nas.

ikona Pobierz ten dokument

Wróć do kategorii

wkuwanko.pl

Wasze komentarze: dodaj komentarz

  • Nie ma jeszcze komentarzy do tego materiału.

Materiały w kategorii Rosja a integracja w Europie [8]

  • podgląd pobierz opis Budowa rurociągowa oraz rola rurociągów
  • podgląd pobierz opis Geneza reform rynkowych w Rosji
  • podgląd pobierz opis Jaki wpływ miała II wojna światowa na załamanie demograficzne w Rosji w l...
  • podgląd pobierz opis Kryzys energetyczny Ukraina – Rosja
  • podgląd pobierz opis Mechanizm funkcjonowania gospodarki centralnie planowanej i jej rozwoju
  • podgląd pobierz opis Rosja - dane - ściąga ŚCIĄGA
  • podgląd pobierz opis Wymiana handlowa między Rosją a WNP
  • podgląd pobierz opis Wymiana handlowa Polska - Rosja
[ Misja ] [ Regulamin ] [ Kontakt ] [ Reklama ]   © wkuwanko.pl 2008-2019 właściciel serwisu SZLIFF

Partnerzy: matzoo.pl matmag.pl batmat.pl onlinefm.pl pisupisu.pl Matematyka radio online