Kategorie materiałów Ekonomia

Przedmiot: Rosja a integracja w Europie Wróć do kategorii

Budowa rurociągowa oraz rola rurociągów

plik Pobierz Budowa rurociagowa oraz rola rurociagow.txt

Budowa rurociągowa oraz rola rurociągów.
Wyodrębnioną strefą rosyjsko-unijnej współpracy energetycznej są gazociągi i naftociągi. Rosja prócz własnych złóż zapewniła sobie również dostęp do zasobów energetycznych środkowoazjatyckich (Algeria, Libia) Poza tym stara się wykupić poszczególne rafinerie w różnych częściach świata.
Rosja stara się o zróżnicowanie tras tranzytowych i pozbawieni monopolu Ukrainy i Białorusi na tranzyt rosyjskiego gazu do Europy Środkowej i Zachodniej.
Kraje UE z Europy Środkowej są bardziej niż kraje zachodnio-europejskie
uzależnione od dostaw rosyjskich – Litwa, Łotwa, Estonia oraz kraje byłego RWPG.
W.Putin od początku myślał o przekształceniu Gazpromu w najpotężniejszą firmę energetyczna na świecie, wspierający Rosję w sferze polityki zagranicznej. Udziałowcami Gazpromu stały się prywatne przedsiębiorstwa krajowe i zagraniczne jednak Rosja zapewniła sobie kontrolny pakiet akcji. Atrakcyjnych transakcji dokonywać zaczął na Syberii i w rejonie Morza Kaspijskiego. Dotarł do zasobów energetycznych w Libii, Algerii, Boliwii i Wenezueli.
Gazprom jest jedyną na świecie firmą, która posiada doświadczenia w budowie rurociągów w wyjątkowo trudnych warunkach klimatyczno-geologicznych.
Transport rurociągowy służy terytorialnemu przemieszczaniu produktów płynnych i gazowych. Może on pracować bez przerwy i przez bardzo długi czas. W porównaniu z transportem kolejowym jest nieporównywalnie tańszy, czy bezkonkurencyjny.
Rurociąg ‘Przyjaźń’ budowany na początku lat 60. przez byłe kraje RWPG - (dla Białorusi, Polski i Niemiec oraz Ukrainy, Czechosłowacji i Węgier) uruchomiony został w 4 lata. W 1974r. po wytyczonej już trasie ułożono równoległy naftociąg ‘Przyjaźń 2’ – co doprowadziło do podwojenia dostaw. Po rozpadzie ZSRR i RWPG odbiorcami stali się również odbiorcami stała się również Ukraina i Białoruś oraz Litwa, Łotwa i Estonia. Latem 2006r. doszło do awarii na odcinku litewskim, która zmusiła władze rosyjskie do całkowitego wyłączenia dostaw.
Gazociąg Jamalski to najważniejsza linia przesyłowa rosyjskiego gazu do Europy Środkowej i Zachodniej. Linia gazociągu dla transportu gazu z półwyspu Jamal przeprowadzona po terytorium Rosji, Białorusi, Polski i Niemiec.
Największe znaczenie dla powiązań rosyjsko – unijnych ma  gazociąg Urengoj-Pomary-Użgorod uruchomiony w 1983r., który łączy zasoby rosyjskiego gazu na Syberii z odbiorcami Europy Środkowej i Zachodniej. Do mniejszych rosyjskich gazociągów międzynarodowych należy zaliczyć łączący Rosję z Finlandią i Rosję z Turcją.
Rosjanie przewidują, że w najbliższych kilkunastu latach popyt UE na gaz będzie się zwiększał i nastawia się na aktywny udział zaspokajania tego popytu, dlatego Rosja przystąpiła już do budowy nowych gazociągów Północnego po dnie Bałtyku i Południowego po dnie Morza Czarnego – dotrze na Bałkany i dalej na Zachód. W pierwszej kolejności gaz otrzymają kraje bezpośrednio zaangażowane w budowę, a docelowo cała integrująca się Europa.

Wkuwanko.pl jako podmiot świadczący usługę hostingu materiałów edukacyjnych nie ponosi odpowiedzialności za ich zawartość.

Aby zgłosić naruszenie prawa autorskiego napisz do nas.

ikona Pobierz ten dokument

Wróć do kategorii

wkuwanko.pl

Wasze komentarze: dodaj komentarz

  • Nie ma jeszcze komentarzy do tego materiału.

Materiały w kategorii Rosja a integracja w Europie [8]

  • podgląd pobierz opis Budowa rurociągowa oraz rola rurociągów
  • podgląd pobierz opis Geneza reform rynkowych w Rosji
  • podgląd pobierz opis Jaki wpływ miała II wojna światowa na załamanie demograficzne w Rosji w l...
  • podgląd pobierz opis Kryzys energetyczny Ukraina – Rosja
  • podgląd pobierz opis Mechanizm funkcjonowania gospodarki centralnie planowanej i jej rozwoju
  • podgląd pobierz opis Rosja - dane - ściąga ŚCIĄGA
  • podgląd pobierz opis Wymiana handlowa między Rosją a WNP
  • podgląd pobierz opis Wymiana handlowa Polska - Rosja
[ Misja ] [ Regulamin ] [ Kontakt ] [ Reklama ]   © wkuwanko.pl 2008-2019 właściciel serwisu SZLIFF

Partnerzy: matzoo.pl matmag.pl batmat.pl onlinefm.pl pisupisu.pl Matematyka radio online