Kategorie materiałów Ekonomia

Przedmiot: Bankowość Wróć do kategorii

Alan Greenspan - kozioł ofiarny

plik Pobierz Alan Greenspan - koziol ofiarny.txt

ALAN GREENSPAN – KOZIOŁ OFIARNY
wg Cezary Rękawek
(Doradca Inwestycyjny Domu Maklerskiego TMS Brokers S.A. Rynkiem)
Kryzys rozwija się i jak zwykle w takich przypadkach rozpoczyna się poszukiwanie winnych. Obok chciwych bankierów, jako głównego winowajcę wskazuje się tu Alana Greenspana.

Czy rzeczywiście wieloletni prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej odpowiada za problemy gospodarcze, przed jakimi stanął dzisiejszy świat? Czy może jest on tylko kozłem ofiarnym obecnych zawirowań?

 

Alan Greenspan przewodniczył FED od połowy 1987 roku do końca stycznia 2006 roku. W czasie tym wielokrotnie mierzył się z kryzysami i najczęściej wychodził z nich obronną ręką. Jego zwolennicy twierdzą, że w dużej mierze dzięki jego odważnej polityce monetarnej Stany Zjednoczone przeżywały jeden z najlepszych okresów prosperity w swojej historii. Już w dwa miesiące po objęciu urzędu musiał stawić czoło krachowi na rynku akcji (Czarny Poniedziałek 1987), później wielokrotnie podejmował udane, jak się wtedy wydawało, interwencje – LTCM (1998), atak terrorystyczny z 11 września (2001), pęknięcie bańki internetowej oraz głęboka bessa na giełdzie (2000-03).

Jego krytycy uważają, że polityka interwencji FED w czasie kryzysów sztucznie podtrzymywała zaufanie inwestorów do hossy doprowadzając w konsekwencji do nadmiernego wzrostu cen aktywów. Lekarstwo aplikowane przez FED oznaczało zbyt dużo taniego pieniądza (zwłaszcza w latach 2003-04) co doprowadziło do powstania wielu baniek spekulacyjnych, w tym tej najważniejszej - na rynku nieruchomości. Innym grzechem Alana Greenspana był jego sprzeciw wobec wprowadzania ściślejszej kontroli rynku finansowego. Był on orędownikiem wolnego rynku, uważając, że banki są na tyle roztropne, że nie będą udzielały kredytów osobom, które nie są w stanie ich spłacić. W ten sposób chronieni mieli być zarówno potencjalnie niewypłacalni kredytobiorcy, jak i udziałowcy tychże banków. W tej kwestii mylił się, co sam przyznał w czasie przesłuchania w Kongresie 24 października 2008 roku.

Urzędnicy z banków centralnych oraz inni regulatorzy rynku powinni w miarę możliwości ograniczać prawdopodobieństwo wystąpienia baniek cenowych poprzez odpowiednią politykę monetarną oraz właściwe regulacje finansowe. Jednak skuteczne schładzanie wzrostu cen aktywów jest bardzo trudne, chociażby ze względów społecznych i politycznych. Kto wybierze na następną kadencję urzędnika ograniczającego rozwój gospodarki, nawet jeśli przyniosłoby to pożądane skutki długookresowe? Drugim problemem jest fakt, że siła długoterminowych trendów cenowych jest tak potężna, że paraliżuje niemalże wszystkich, także urzędników i nadzorców bankowych. Większość w takich przypadkach ulega iluzji nieustannego wzrostu cen aktywów z wszelkimi tego negatywnymi konsekwencjami.

Kiedy już wystąpi nieunikniony kryzys, rola polityki pieniężnej polega na stabilizowaniu sytuacji poprzez zwiększanie płynności i zaufania na rynku oraz jeśli to możliwe, obniżki stóp procentowych. Problem polega na tym, że nigdy tak naprawdę nie wiadomo, czy bieżące, skuteczne zarządzanie kryzysem nie spowoduje w przyszłości kolejnych, jeszcze większych problemów. I nie jest to tylko kwestia tak zwanego hazardu moralnego, ale również i innych działań, takich jak wspomaganie rozwoju gospodarczego tanim pieniądzem.

Zupełnie inną kwestią jest fakt, że do nadmiernego wzrostu cen aktywów oraz niedostatecznych regulacji rynku finansowego doszło niemalże wszędzie, nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Czy na przykład Leszek Balcerowicz, jako prezes NBP w latach 2001-07, powinien być odpowiedzialny za szalony wzrost cen polskich nieruchomości i akcji na warszawskiej giełdzie w okresie 2003-07? Czy odpowiada on za powstanie regulacji umożliwiających masowe zadłużanie się Polaków we frankach szwajcarskich oraz praktyk pożyczania osobom o dość wątpliwej zdolności kredytowej? Oczywiście, że nie. Są to raczej skutki uboczne długoletniego prosperity, które są praktycznie niemożliwe do uniknięcia w realnym świecie.

Określanie Alana Greenspana symbolicznym winowajcą obecnego kryzysu wydaje się zbytnim uproszczeniem, które tylko potwierdza stwierdzenie, że sukces ma wielu ojców, natomiast porażka jest sierotą. FED podejmował decyzje zgodne z duchem i wiedzą swoich czasów, nie popełniając szczególnie rażących błędów na tle innych uczestników rynku finansowego.


 

Cezary Rękawek rynkiem kapitałowym zajmuje się od 15 lat.

15.11.2008

 

 

Wkuwanko.pl jako podmiot świadczący usługę hostingu materiałów edukacyjnych nie ponosi odpowiedzialności za ich zawartość.

Aby zgłosić naruszenie prawa autorskiego napisz do nas.

ikona Pobierz ten dokument

Wróć do kategorii

wkuwanko.pl

Wasze komentarze: dodaj komentarz

 • Nie ma jeszcze komentarzy do tego materiału.

Materiały w kategorii Bankowość [75]

 • podgląd pobierz opis 1-10 pytań do zaliczenia
 • podgląd pobierz opis 11-21 pytań do zaliczenia
 • podgląd pobierz opis 22-31 pytań do zaliczenia
 • podgląd pobierz opis 32-46 pytań do zaliczenia
 • podgląd pobierz opis 49 zagadnień z Bankowości
 • podgląd pobierz opis Agregat M3
 • podgląd pobierz opis Agregaty pieniężne
 • podgląd pobierz opis Alan Greenspan - kozioł ofiarny
 • podgląd pobierz opis Bank - wikipedia
 • podgląd pobierz opis Banki światowe
 • podgląd pobierz opis Bankowa obsługa papierów wartościowych
 • podgląd pobierz opis Bankowa ocena zdolności kredytowej podmiotów gospodarczych
 • podgląd pobierz opis Bankowe dyskonto weksli
 • podgląd pobierz opis Bankowość - test TEST
 • podgląd pobierz opis Bankowość [20 stron]
 • podgląd pobierz opis Budżet państwa
 • podgląd pobierz opis Charakterystyka Narodowego Banku Polskiego
 • podgląd pobierz opis Charakterystyka rynku papierów wartościowych
 • podgląd pobierz opis Charakterystyka systemów jakości
 • podgląd pobierz opis Charakterytyka rynku poza giełdowego
[ Misja ] [ Regulamin ] [ Kontakt ] [ Reklama ]   © wkuwanko.pl 2008-2019 właściciel serwisu SZLIFF

Partnerzy: matzoo.pl matmag.pl batmat.pl onlinefm.pl pisupisu.pl Matematyka radio online